Wyszków, dn. 5.02.2004r.

   SEKRETARZ GENERALNY   
             Polskiej Federacji
Stowarzyszeń Rodzin Katolickich
        Edward Odojewski

 

KOMUNIKAT
Z POSIEDZENIA  RADY PREZESÓW
POLSKIEJ FEDERACJI STOWARZYSZEŃ RODZIN KATOLICKICH
 – 24-25 STYCZNIA 2004 ROKU,
W DOMU REKOLEKCYJNYM „KSIĘŻÓWKA” W ZAKOPANEM

 

    1.      Zgodnie z zaproponowanym przez Zarząd porządkiem, obrady rozpoczęły się w dniu 24 stycznia 2004 roku o godz. 9.00. Otworzył je Prezydent PFSRK – Kazimierz Kapera, witając serdecznie wszystkich przybyłych. Następnie, pod przewodnictwem Ojca Andrzeja Rębacza, uczestnicy obrad skupili się na modlitwie. Korzystając z pomocy tekstów o Św. Franciszku Salezym, zapisanych w brewiarzu kapłańskim na dzisiejszy dzień (wspomnienie), Ojciec Andrzej zachęcił do dążenia do doskonałości i podkreślił wielkie możliwości, jakie posiadają małżonkowie w czasie ziemskiej drogi do świętości.

2.      Po krótkiej dyskusji przyjęto jednogłośnie porządek obrad i przystąpiono do wyboru Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej, w skład której weszli: Bogusława Seremet – SRW ,Sosnowiec (przewodnicząca), Jerzy Lipniewski – SRK, Sosnowiec (członek), Sławomir Kahl – SRK, Legnica (członek). Uchwałę przyjęto jednogłośnie (20 gł.). Według sporządzonej listy, obecnych na posiedzeniu było 32 osoby, z czego 20, to uprawnieni do głosowania członkowie Rady Prezesów.Zgodnie z protokołem Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej, stanowiło to wymagane quorum do ważności podejmowanych uchwał (52,6%).

3.      Gościem zaproszonym na posiedzenie była Pani Ewa Kowalewska, reprezentująca Forum Kobiet Polskich i jednocześnie międzynarodową organizację na rzecz obrony życia „Humane Life”. Zabierając głos, poinformowała o bieżących niepokojach, wynikających z aktualnych inicjatyw rządowych w zakresie polityki  quasi-prorodzinnej, w tym m.in.: w zakresie równości kobiet i mężczyzn, programie działań na rzecz kobiet. Zwróciła uwagę na inicjatywy swoich środowisk, w tym m.in.: doroczną pielgrzymkę obrońców życia na Jasną Górę, programie pn. „Klub ludzkiego życia” i materiałach metodycznych do działań o obronie życia (np. listach polecających, wskazówkach i filmach propagandowych) – podała adres strony internetowej, gdzie jest więcej informacji : www.hli.org.pl  Ciekawym osiągnięciem jest wykupienie od TVP praw autorskich do filmu o Włodzimierzu Fijałkowskim (28 min.) pt. „Moja droga do prawdy”.Stwierdziła, że ten wielki lekarz i obrońca życia mógłby z pewnością być kandydatem na ołtarze, gdyż jego świadectwo życia dowodzi o cnotach heroicznych , łatwych do udowodnienia.

4.      Kolejnym punktem obrad był wybór Komisji Uchwał i Wniosków. W jej skład, na wniosek prowadzącego, weszli : Elżbieta Kaufman – Suszko – SRK, Białystok (przewodnicząca), Piotr Stanke – SRK, Pelplin (członek), Andrzej Szypuła – SRK, Rzeszów (członek). Uchwałę przyjęto jednogłośnie (20 gł.).

5.      W części sprawozdawczej, w imieniu Zarządu, sprawozdania złożyli : prezydent - Kazimierz Kapera, sekretarz generalny – Edward Odojewski oraz rzecznik informacji – Maria Smereczyńska. Z przyczyn technicznych, nie przedłożono sprawozdania finansowego za rok 2003 (wcześniej przegłosowano usunięcie tego punktu z programu obrad). Szczegóły sprawozdań – do wglądu w załącznikach do protokołu z obrad.

6.      Jako kolejny gość, wystąpił Pan Mirosław Sekuła – Prezes Najwyższej Izby Kontroli. Dziękując za zaproszenie na uroczystość jubileuszu X-lecia utworzenia PFSRK (22 listopada 2003 roku), wręczył prezydentowi Kazimierzowi Kaperze pamiątkową złotą monetę, a Ojcu Andrzejowi Rębaczowi srebrną – na okoliczność 85 – lecia powstania NIK. Ponadto, Gość podarował Panu Prezesowi SRK Polonii Austriackiej – Andrzejowi Pawłowskiemu i Ojcu Andrzejowi Rębaczowi, okolicznościowe kasety o NIK, z muzyką największych klasyków polskich. Prezydent K. Kapera wręczył Panu Prezesowi NIK kasetę z filmem o jubileuszu X-lecia PFSRK.

7.      W dyskusji dotyczącej sprawozdań Zarządu, głos zabrał Dyrektor Generalny NIK – Pan Józef Górny. Swoje spostrzeżenia na temat działań Federacji zawarł w formie pastorałki, którą odśpiewał według własnej melodii. W humorystyczny sposób wspominał ważniejsze wydarzenia społeczno – polityczne, w których brali udział przedstawiciele PFSRK i co z tego wynikło.

8.      W ramach dyskusji na temat zmian w statutach SRK, w związku z wejściem w życie ustawy z dn. 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z dn. 29.05.2003r.), głos zabrał  prezydent Kazimierz Kapera, objaśniając treść proponowanych poprawek do Statutu PFSRK, zgłoszonych  przez Zarząd. Poszczególne poprawki (według załączonego wykazu do protokołu z obrad) głosowano oddzielnie i w 8 głosowaniach przyjmowano je jednogłośnie (20 gł.). Całość zmian w Statucie przyjęto w uchwale Nr 13/01/2004, również jednogłośnie (20 gł.).

9.      Wykład formacyjny wygłosił Ojciec Andrzej Rębacz. Temat brzmiał: „Zagrożenia i nadzieje rodziny na progu 3.tysiąclecia”. Inspiracją do jego treści było watykańskie hasło „ Wyzwania stojące przed rodziną na progu 3.tysiąclecia”(Osservatore Romano – nr 11 i 12 z 2003 r.). Wśród zagrożeń ojciec Andrzej wymienił m.in.: postępującą sekularyzację społeczeństwa, odrzucenie Boga i zakwestionowanie rozumu, stawianie na I miejscu wolności absolutnej (do granicy absurdu – np.można zabijać, bo jest wolność), pozytywizm prawny (oznaczający, że słuszne i dobre jest to, co zostało przegłosowane lub ocenione przez komisję etyki), lansowanie nowych modeli rodziny (niepełnych – bez ojca, wtórnych – po rozpadzie małżeństwa, konkubinatów) oraz mentalności rozwodowej. Zagrożeniem są także : słabe rodziny, związki homoseksualne, brak mowy oprawach dziecka, błędna polityka państwa wobec rodziny (rozróżnianie polityki społecznej od polityki rodzinnej), niszczycielskie postawy wobec życia i mentalność aborcyjna, instruktaż zamiast wychowania seksualnego oraz propagowanie eutanazji. Z dalszej części wykładu usłyszeliśmy również o znakach nadziei, przytoczonych przez watykański dokument. Nadzieja leży m.in. w tym, że silniejsze są rodziny oparte na naturze i tradycyjnym modelu; o silną rodzinę woła Ojciec Święty m.in. w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio. Duży wpływ ma zaangażowanie ludzi świeckich oraz rozwój poradnictwa rodzinnego i rozpowszechnianie naturalnego planowania rodziny, co z kolei jest ratunkiem przed zachorowaniami. Potrzebne jest bardziej wychowanie małżeńskie niż tzw. wychowanie seksualne. Papieska Rada ds. Rodziny zaleca wykonywanie wyraziście i dynamicznie misji rodziny, a nowa ewangelizacja winna być oparta na duszpasterstwie rodzin, przy szerokiej współpracy zaangażowanych (organizacja katechez w połączeniu z ewangelizacją). Kościół ma dużą siłę, która zbyt mało przejawia się w praktyce – konstatuje Stolica Apostolska. Ta praktyka powinna przejawiać się również interwencją polityczną, a więc konkretnym zaangażowaniem ludzi świeckich w życie społeczno polityczne. Szansą jest także duszpasterstwo młodzieży oraz nauczanie teologii rodziny w seminariach duchownych i rekolekcje rodzinne w parafiach.

10.  W krótkiej dyskusji, Józef Górny stwierdził, że „każde dziecko to stanowisko pracy”, a Edward Odojewski, że „rodzina jest najefektywniejszym przedsiębiorstwem”, natomiast Adam Wierzbicki uświadamiał : „trzeba rozsądku w sprawach posiadania dzieci; paradoksem jest bogactwo państw zachodnich, które nie mają dużo dzieci”. Witold Stępniewski dodał, iż „potrzeba również nowego zapału i otwarcia na rodziny ze Wschodu”.

11.  Rzecznik informacji – Maria Smereczyńska dokonała wprowadzenia do wykładu nt. PFSRK w obliczu integracji europejskiej i wyborów do Parlamentu Europejskiego”, natomiast Tomasz Kapera zreferował jego część pt.”Podstawy instytucjonalne Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się o strukturze organów UE oraz procedurach i zasadach podejmowania decyzji przez te organy. Poruszono też zagadnienie : Rola organizacji katolickich i możliwości korzystania ze środków unijnych”. Niektóre SRK już z takich środków skorzystały (np.prezes SRK z Częstochowy – Marian Dziewoński poinformował o 3-kr. pomocy, w tym na  na świetlice środowiskowe). Ten blok obrad zakończył się prezentacją ,przez Marię Smereczyńską, adhortacji Jana Pawła II pt. „Ecclesia in Europa”. Zapamiętaliśmy, że Chrystus jest naszą nadzieją(jt. tytuł rozdz. 1), a jest to dla Europy nadzieja radosna.

12.  W protokole z obrad podane są informacje poszczególnych SRK o przykładach ich działań w ostatnim roku pracy.

13.  Obecny na obradach, dr inż. Antoni Zięba – obrońca życia w Polsce i na świecie, dał świadectwo o swoim zaangażowaniu w tym dziele, które traktuje jako swoje powołanie. Nawiązał do ostatniego sprawozdania rządu z realizacji ustawy z dn.7 stycznia 1993 roku o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży i ochronie płodu ludzkiego. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia, którym kieruje, oszacowało rozmiar podziemia aborcyjnego w Polsce na 7 – 13 tys. rocznie. „Nowe państwo”w komentarzu względem informacji „Newsweeka” w tej sprawie, oceniło pozytywnie te wyniki i stwierdziło, że dziennikarze dokładnie „przeorali” to zagadnienie i nie ma już w Polsce tzw. „ciemnogrodu kościelnego”. Jako założyciel Krucjaty Modlitwy w obronie poczętych dzieci, mocno namawiał , abyśmy w myśl zachęty do modlitwy, wyrażonej przez Ojca Świętego w orędziu z 1979 r., nie ustawali w modlitwie (nawet bez słów). Podkreślił na zakończenie, że na 25 – lecie Pontyfikatu Jana Pawła II, nikt o tym wezwaniu nie przypomniał. A przecież modlitwa jest największym orężem w walce o ludzkie życie.

14.  Gościem Rady Prezesów była także siostra zakonna Maria Skwarek, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zakopanem. Jest to przykład niewielkiej szkoły (89 uczniów, 27 nauczycieli), w której za wzorcową można uznać współpracę nauczycieli i rodziców w dziele wychowania. Organem prowadzącym jest SRK Archidiecezji Krakowskiej.

15.  Pierwszy dzień obrad zakończono udziałem we Mszy Świętej, o godz. 18-tej, którą odprawił Ojciec Andrzej Rębacz. W homilii nawiązał do pytania ewangelicznego Piłata – „cóż to jest prawda ?” oraz  poddał refleksji hipotetyczną sytuację, również w formie pytania : kiedy Chrystus przyjdzie, co zastanie ?”. Zakończył słusznym stwierdzeniem, abyśmy w myśl papieskiego orędzia, nie ustawali w modlitwie, zachowali miłość i prawdę i nie byli współczesnymi Piłatami, a Chrystusowi mieli co sprawozdać, kiedy przyjdzie.

16.  Drugi dzień obrad przeznaczono w całości na dalszą dyskusję i wymianę doświadzczeń pomiędzy poszczególnymi SRK oraz sprawy organizacyjne Federacji. Na zakończenie przyjęto przez aklamację treść 2 listów : do Ojca Świętego (propozycja autorstwa Bogusławy Cichoń) - z pozdrowieniami i zapewnieniem pamięci modlitewnej oraz do Księdza Prymasa (autorstwa Elżbiety Kaufman-Suszko) – z podziękowaniem za honorowy patronat nad uroczystościami jubileuszu X-lecia PFSRK (22 listopada 2003 r. w Warszawie) i przewodniczenie wówczas Mszy Świętej w intencji SRK. Na zakończenie,Ojciec Andrzej Rębacz przekazał informację o rewelacyjnych wynikach badań amerykańskich ( Arzur Mercedes Wilson), którym poddano pary małżeńskie rozwiedzione : jeżeli były one modlące się, były w związku sakramentalnym i uczestniczyły systematycznie we mszy świetej – stwierdzono 1 rozwód na 1429 par, wśród par ze ślubem kościelnym, ale nie praktykujących – rozwodziła się co trzecia, natomiast ze związków cywilnych rozwodziła się co druga para. Obrady zakończono modlitwą i z nadzieją na owoce pracy w winnicy pańskiej, rozjechano się do swoich diecezji i rodzin.

 

 

 

 

Wyszków, dn. 5 lutego 2004r.                                                                                                

                            Opracował :
                            Sekretarz generalny PFSRK
                            Edward Odojewski