Program Polityki Prorodzinnej Państwa

Kierunek XI - Ochrona prawna rodzin

Działania w zakresie ochrony prawnej rodzin skierowane są przede wszystkim na poprawę sprawności funkcjonowania sądu rodzinnego i jego organów pomocniczych. Możliwe jest lepsze niż dotychczas udzielanie pomocy rodzinie - zarówno w dziedzinie rozwiązywania konfliktów wewnątrz rodzinnych, jak i zwalczanie patologii bez tworzenia nowych rozwiązań prawnych.
Realizacja tego zadania jest jednak zależna od stosownych możliwości finansowych. Brak dostatecznych środków finansowych uniemożliwia zmniejszenie obciążenia sprawami sędziów i pracowników organów pomocniczych sądów rodzinnych oraz dokończenie rozpoczętej w 1992 r. reformy kurateli, wykorzystanie w pełni terapeutycznych i mediacyjnych funkcji ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych oraz stworzenie wystarczającej sieci kuratorskich ośrodków pracy z młodzieżą jako placówek pracujących z dziećmi w miejscu zamieszkania. Mimo tych trudności, kontynuowana jest reforma kurateli sądowej w pionie rodzinnym, której zakończenie postuluje się do końca 2000 roku. Od ilości przyznawanych środków budżetowych po 1999 r. będzie też zależna intensyfikacja sprawności orzeczniczej sądów powszechnych.
Ważnym przedsięwzięciem legislacyjnym będzie wprowadzenie do końca 1999 r. instytucji separacji. Rozwiązanie to ma posłużyć również wspomaganiu rodziny w okresie poważnego konfliktu między małżonkami i wykorzystaniu wszelkich możliwości jego eliminacji.
1 września 1998 r. weszły w życie nowe kodyfikacje karne. Ocena ich skuteczności w zakresie prawno-karnej ochrony rodziny będzie przeprowadzona po dłuższym okresie funkcjonowania nowego prawa, wymaga bowiem przeprowadzenia stosownych analiz. Podjęte zostaną takie badania w celu dalszego poszukiwania optymalnych rozwiązań.
Walka z patologią w rodzinie stanowi jeden z elementów polityki prorodzinnej. Specyfika działania sądów i ich organów pomocniczych polega na tym, iż wkraczają one w okresie dużego zaawansowania konfliktu lub rozwoju patologii w rodzinie. Stopień zaangażowania sądów i organów pomocniczych będzie o wiele mniejszy, gdy uda się usprawnić działalność profilaktyczną innych podmiotów odpowiedzialnych za politykę prorodzinną państwa.





Dokumenty

© Departament Spraw Rodziny