Raport o sytuacji polskich rodzin

2.2.7. Wydatki na kulturę i wypoczynek

W przeciwieństwie do możliwości zaangażowania w kształcenie dzieci, zmniejszał się udział gospodarstw domowych, które musiały ze względów finansowych rezygnować z uczestnictwa w kulturze. Niemniej 28% badanych gospodarstw domowych ze względów finansowych musiało zrezygnować z większości dóbr kulturalnych oraz krótkich wyjazdów wypoczynkowych. Z dłuższych wyjazdów wypoczynkowych (powyżej 5 dni) rezygnowało w 1995 roku 10% gospodarstw, natomiast w roku 1996 już tylko 3,4%.
Niedobór środków finansowych najczęściej zmuszał do rezygnacji z uczestnictwa w spektaklach teatralnych i koncertach, rzadziej z odwiedzania wystaw i muzeów.
Z uczestnictwa w kulturze najczęściej rezygnowały gospodarstwa utrzymujące się z niezarobkowych źródeł.
Badanie GUS z 1997 roku wykazało, że w okresie od czerwca 1996 do czerwca 1997 wśród gospodarstw z dziećmi ze zorganizowanych form wyjazdów wycieczkowych dla dzieci skorzystało 28% gospodarstw (ok. 32% w mieście oraz 19% na wsi). Natomiast z powodów finansowych zrezygnowało 40% (39% w mieście oraz 48% na wsi). Również ze względów finansowych - częściej niż w całym kraju - dzieci z niektórych województw nie brały udziału w zorganizowanych formach wypoczynku.
Dorośli członkowie rodzin jeszcze rzadziej niż dzieci wyjeżdżali na wakacje, urlopy czy wycieczki.
Trudności finansowe powodowały również, że część rodzin rezygnowała z zakupów książek (26% dla dorosłych, 38% dla dzieci) i prasy (ok. 10%).






Dokumenty

© Departament Spraw Rodziny