Raport o sytuacji polskich rodzin

3.8. Wnioski

Zły stan zdrowia ludności Polski i demograficzne jej starzenie się zwiększają potrzeby ludności w zakresie opieki zdrowotnej, a istniejący system publicznej opieki nie jest w stanie zaspokoić tych potrzeb społeczeństwa, zarówno pod względem rozmiarów, jak i struktury.

Źle funkcjonująca publiczna opieka zdrowotna, w której często pobiera się opłaty za usługi gwarantowane konstytucyjnie, jest negatywnie oceniana przez społeczeństwo i wymaga gruntownej reformy.

Dalsze przerzucanie na rodziny obciążeń związanych z ochroną zdrowia będzie trudne lub niemożliwe ze względu na ograniczenia dostępności do opieki zdrowotnej, tym większe, im trudniejsza jest sytuacja materialna rodziny.

W Polsce w większym stopniu niż w innych krajach występuje zagrożenie chorobami nowotworowymi i układu krążenia. Duża liczba zgonów z powodu tych chorób jest konsekwencją zbyt późnego ich wykrywania i wdrażania leczenia.

Zdrowie staje się wartością dla społeczeństwa, które powoli zmienia swój styl życia na bardziej prozdrowotny, chociaż wciąż zbyt duże spożycie alkoholu, palenie papierosów są przyczyną wysokiej zachorowalności i umieralności.

Mając na uwadze niekwestionowany wpływ stanu środowiska naturalnego na kondycję zdrowotną społeczeństwa, konieczne jest wzmocnienie wychowawczej roli rodziny w kształtowaniu świadomości w zakresie trwałego i zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Niepełnosprawność i starzenie się społeczeństwa będą powodowały zwiększanie się potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej i - obok czynników kształtujących zdrowie psychiczne ludności - powinny być uwzględniane w prognozowaniu rozwoju opieki zdrowotnej jako podstawowe determinanty potrzeb w tym zakresie.






Dokumenty

© Departament Spraw Rodziny