Program Polityki Prorodzinnej Państwa

Kierunek IX -Polskie rodziny poza granicami kraju

Rodziny polskie dotknięte problemem emigracji stanowią przedmiot stałej troski władz Rzeczpospolitej Polskiej. Liczbę Polaków i osób polskiego pochodzenia, żyjących na całym świecie szacuje się na 12-18 mln - w zależności od przyjętych kryteriów. Za granicą przebywa obecnie ok. 900 tys. obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, do tego należy doliczyć wielotysięczną rzeszę nigdzie nie notowanych polskich robotników sezonowych. Analizując strukturę tej grupy Polaków za granicą zauważamy, że składa się ona w większości
z ludzi w wieku produkcyjnym, żyjących w rodzinach.
Przedstawione dane są szacunkowe, ponieważ brakuje na ten temat informacji i opracowań. Należy w związku z tym przeprowadzić kompleksowe badania dotyczące polskich rodzin mieszkających poza krajem. Celem tych badań powinno być kompetentne określenie sytuacji, zagrożeń, potrzeb, możliwości, kierunków rozwoju polskich rodzin na emigracji.
Znaczną część Polonii stanowią rodziny, które wyemigrowały na stałe lub dłużej zamieszkują za granicą, głównie w USA, Europie Zach., Brazylii, Kanadzie, Argentynie, Australii i Płd. Afryce. Są to najczęściej obywatele państw osiedlenia, posiadający nadal polskie obywatelstwo. Specyficzną grupę rodzin stanowią małżeństwa mieszane żyjące za granicą, ale także w Polsce, kiedy jedno z małżonków jest obywatelem innego kraju. Odrębną grupę stanowią rodzinę oficjalnej emigracji przesiedleńczej do Niemiec (głównie w okresie 1973-1989), które często chcą podtrzymywać łączność z Polską i polskością.
Zupełnie inne problemy mają polskie rodziny autochtoniczne żyjące na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Rosji, w Czechach, Mołdawii, Rumunii czy wreszcie rodziny przesiedlone (np. z Kazachstanu), starające się o repatriację. Niewielka jak dotychczas grupa tych repatriantów wymaga szczególnej uwagi. Specyficzne problemy z jakimi borykają się te rodziny, wynikające przede wszystkim z trudności z przystosowaniem się do nowych warunków, wskazują na potrzebę udzielania im wszechstronnej pomocy.
Odrębną grupę stanowią pełne rodziny czasowo (zwykle służbowo) zamieszkałe za granicą. Liczbę rodzin mieszkających w Polsce, z których jedno z rodziców pracuje za granicą szacuje się na kilkaset tysięcy. Dość liczna jest także grupa rodzin rozbitych, z których jeden z współmałżonków pozostał za granicą i żyje zwykle w powtórnym związku.
Przedstawiona lista spraw będzie sukcesywnie realizowana przez politykę społeczną wobec rodzin polskich żyjących poza granicami kraju według przedstawionego harmonogramu.





Dokumenty

© Departament Spraw Rodziny