Sprawozdanie dotyczące realizacji w Rzeczpospolitej Polskiej Konwencji o Prawach Dziecka w latach 1993-1998

ZAKOŃCZENIE

Przedstawiona informacja o realizacji Konwencji o Prawach Dziecka dowodzi, że Rzeczpospolita Polska w pełni respektuje podjęte zobowiązania, które na Państwa - Strony nakłada Konwencja. Poszanowanie praw dziecka wypływa z długoletniej tradycji respektowania praw człowieka, które legło u podstaw tej wspaniałej inicjatywy, jaką było uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka.
Istnieją jeszcze pewne obszary, w których należy systematycznie prowadzić do pełniejszego zagwarantowania praw dziecka. Gwarantowanie tych praw jest powinnością naszego państwa i pomimo wielu trudności społeczno - ekonomicznych, jakie dotykają nasze społeczeństwo, troska o dobro dziecka jest jednym z najważniejszych zadań polskiego rządu w okresie transformacji ustrojowej.
Konstytucja RP i polskie prawo pozostają w zgodzie z Konwencją. W okresie sprawozdawczym doszło do umocnienia praw dziecka w systemie prawnym. Towarzyszyły temu faktyczne działania władz publicznych i organizacji pozarządowych. Główna zasada Konwencji, nadrzędny interes dziecka, została uwzględniona we wszystkich regulacjach prawnych dotyczących dzieci. Dla skuteczniejszej ochrony interesu dziecka w oparciu o rodzinę Konstytucja RP zobowiązała władze publiczne do powołania Rzecznika Praw Dziecka. Rzeczpospolita Polska od 1989 r. znajduje się w okresie przemian ustrojowych. Obecnie przeprowadzane są historyczne reformy państwa. Dynamiczny rozwój gospodarczy, szerokie otwarcie granic, nowoczesne ustawodawstwo, spowodowały zmianę potrzeb i oczekiwań społecznych. Po wielu latach zniewolenia odradza się świadomość godności osoby ludzkiej. Polskie prawo i organizacje społeczne, działające na rzecz dzieci, przyznają dziecku należne miejsce w rodzinie i społeczeństwie.. Prawnie chronione jest każde życie ludzkie bez względu na wiek, kolor skóry, płeć czy wyznanie. W 1997 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo do życia ma charakter bezwzględny i dotyczy dziecka od chwili jego poczęcia. Orzeczenie Trybunału jest wspierane przez ustawodawstwo, przyznające dziecku prawo do rozwoju z zachowaniem wszelkich praw do swojego nazwiska, zachowania swojej tożsamości, wolności wypowiadania się, wyznania, szacunku dla własnej opinii. Państwo Polskie szczególną troską otacza dzieci niepełnosprawne oraz dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej.
Zamiłowanie Polaków do wolności i niezawisłości państwowej, zawsze wiązało się z poszanowaniem praw drugiego człowieka - i tego małego, i tego innego. Konwencja o Prawach Dziecka z 1989 roku jest jej prawnym uzupełnieniem.





Dokumenty

© Departament Spraw Rodziny