Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji w roku 1997 Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku "O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży"

Wstęp

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży uchwalona przez Sejm 7 stycznia 1993 r., była zmieniana i uzupełniana (Dz.U. Nr 17, poz. 78 oraz Dz.U. z 1995 r., Nr 66, poz. 334, Dz.U. z 1996 r., Nr 139, poz. 646, Dz.U. z 1997 r., Nr 141, poz. 943 i Nr 157, poz. 1040).
Stosownie do art. 9 ustawy z dnia 30 marca 1995 r., Rada Ministrów przedkłada Sejmowi do dnia 31 lipca każdego roku sprawozdanie z wykonywania ustawy oraz skutków jej stosowania.
Sprawozdanie Rady Ministrów, za rok 1997, przygotowano w oparciu o szczegółowe opracowania Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W przedkładanym sprawozdaniu informacje i dane zostały usystematyzowane według kolejnych artykułów ustawy. Odnoszą się również do przyjętych zobowiązań deklarowanych przez resorty w sprawozdaniach z lat ubiegłych.
Nadmienić należy, że brak jest sprawozdania Rady Ministrów dotyczącego realizacji omawianej ustawy za rok 1996, co utrudniło przedstawienie niniejszego sprawozdania w sposób wyczerpujący.
Preambuła ustawy oraz art. 1 ustawy zmieniony orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 grudnia 1997 r. ukazuje życie jako wartość fundamentalną dla człowieka. Ochrona życia od chwili jego poczęcia (określanego w ustawie jako faza prenatalna - art.1) została podniesiona do rangi normy obowiązującej w społeczeństwie dla wszystkich podmiotów władzy, dla organizacji i instytucji oraz dla wszystkich obywateli naszego kraju.
Ustawa zobowiązuje organy administracji rządowej oraz samorządy terytorialne do zapewnienia kobietom w ciąży szczególnej opieki medycznej, socjalnej oraz prawnej, a także do przygotowania młodego pokolenia poprzez odpowiednią edukację do świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa.





Dokumenty

© Departament Spraw Rodziny