Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji w roku 1997 Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku "O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży"

Wnioski

Złożona problematyka dotycząca realizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży pomimo wielu zmian dokonywanych w ciągu ostatnich lat, staje się coraz bardziej obecna w świadomości społecznej i praktyce działania urzędów.
Z przedstawionego sprawozdania z realizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wynika iż należy:
1. Objąć opieką lekarską większą ilości kobiet oczekujących dziecka, a zwłaszcza kobiet z rodzin o niskim statusie materialnym oraz z rodzin wiejskich.
2. Rozpowszechniać badania profilaktyczne kobiet.
3. Podjęcie w tym okresie stałych działań nad zmianą świadomości kobiet w wieku zdolności prokreacyjnych w stosunku do własnego zdrowia.
4. Popularyzować wiedzę na temat planowania rodziny oraz równoprawnie traktować nie dotowane dotychczas w dostatecznym stopniu metody naturalnego planowania rodziny.
5. Usprawnić system pomocy społecznej w zakresie pomocy kobietom w ciąży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej oraz dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych.
6. Podejmować działania samopomocowe w środowiskach lokalnych, mające na celu przeciwdziałanie syndromowi bezradności zwłaszcza u matek samotnie wychowujących dzieci.
7. Pomagać w uzyskaniu zatrudnienia matkom opuszczającym z dzieckiem Dom Samotnej Matki.
8. Dofinansowywać organizacje, które pracują na rzecz umacniania rodziny.
9. Egzekwować prawo w zakresie ochrony życia.
10. Wspierać rodziców w wypełnianiu ich ról wychowawczych poprzez inicjowanie programów ułatwiających rodzicom przekazywanie dzieciom wiedzy o ludzkiej płciowości, początkach ludzkiego życia i jego wartości.
11. Doskonalić nauczycieli w zakresie programów przygotowania do życia w rodzinie.
12. Znowelizować ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w punkcie dotyczącym wprowadzenia przedmiotu "Wiedza o życiu seksualnym człowieka", gdyż jest to jedyny przedmiot, którego realizacja jest przewidziana ustawą.





Dokumenty

© Departament Spraw Rodziny